Jakmile na podzim začne pršet, vyrážím do lesa na houby. Kromě klasické smaženice dělám z čerstvých hub bílou kyselou polévku, kterou mě naučil táta. Ten pocházel z Podkrkonoší, kde se to skvělými houbovými recepty je hemží! Recept na tátovu houbovou polévku se smetanou ráda představím v dnešním receptu.
➜ Co je tahle houbačka zač?
Jedná se o jemnou bílou polévku z čerstvých lesních hub, podušených na kmíně, zalitých vodou a zahuštěnou trochou máslové jíšky. Ke konci vaření se do houbové polévky přilévá sladká smetana, polévka se ochucuje octem a troškou cukru. Výsledkem je vynikající pokrm s kusy hub s navinulou sladkokyselou chutí.
MŮJ TIP: Máte rádi polévky? Zkuste tohle luxusní houbové kyselo z Podkrkonoší!
➜ Suroviny
Na tu nejlepší houbovou polévku se smetanou potřebujete:
- Čerstvé lesní houby; případně zamražené. Do polévky vždy přidávám směs tvrdých hřibovitých hub spolu se staršími křapáči, tedy měkkými houbami, které se nehodí na sušení. Houby, které vidíte na fotce, jsou z předchozího dne, kdy jsem je nasbírala v lese, očistila, nakrájela na kusy, prosolila a nechala přes noc v lednici.
- Sádlo; na osmažení hub. Nemáte-li klasické vepřové sádlo (dá se koupit v jakémkoliv větším obchodě), použijte máslo, případně slunečnicový nebo řepkový olej.
- Kmín; drcený. Bez kmínu si cokoliv s houbami téměř nedokážu představit!
- Bobkový list
- Nové koření
- Na jíšku: Máslo a hladká mouka; použité ve stejném poměru
- Smetana; použijte tu sladkou na šlehání, tedy s obsahem tuku přes 30 %.
- Ocet; obyčejný kvasný
- Cukr; krupicový, pro chuťový kontrast
- Vejce; přilévají se rozšlehané do horké polévky. Mírně ji zahustí a zvýší výživovou hodnotu houbačky.
- Voda; na polévku. Dá se použít i zeleninový vývar (nikoliv masový), ale podle mě je voda naprosto dostačující.
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Máte rádi recepty z hub? Zkuste také tenhle krkonošský hubník!
➜ Recept s fotopostupem
KROK 1: Čerstvé houby očistěte a nakrájejte na kusy o hraně asi 2 cm. Pokud je necháváte přes noc, prosolte je a v misce je uložte do lednice.
KROK 2: V polévkovém hrnci, nebo hrnci se silnějším dnem (používám litinový hrnec) rozehřejte sádlo na středně vysokou teplotu. Přidejte nakrájené houby a okmínujte. Pokud nejsou houby předem prosolené, osolte je nyní. Jestliže používáte sušší houby s nižším obsahem tekutiny, podlijte je lžící dvěma vody.
Houby osmahněte asi 3-5 minut, míchejte.
KROK 3: Přilijte vodu, znovu osolte. Polévku přiveďte k varu. Pokud se na povrchu vytvoří pěna, stáhněte ji lžící. Poté přidejte bobkový list a nové koření. Snižte teplotu na minimum, přiklopte poklicí a nechte vařit, resp. jen probublávat.
KROK 4: Vedle na pánvi si připravte máslovou jíšku. Rozpusťte na pánvi při střední teplotě máslo a přisypte mouku. Zamíchejte a osmažte asi půl minuty až minutu, jíška by neměla být příliš tmavá. Hotová jíška pění a pokud ji pročísnete vařečkou, měla by na dně pánve zanechat cestičku.
Pánev s jíškou dejte stranou z plotny a přilijte k ní naběračku tekutiny z polévky. Dobře rozšlehejte a přidejte ještě trochu vody, dokud nedostanete řidší kaši.
Takto připravenou naředěnou jíšku přilijte k polévce a vařte dalších 15 minut. Během této doby jíška houbovou polévku lehce zahustí a zjemní, navíc ztratí svoji moučnou chuť.
KROK 4: Polévku dejte stranou z plotny, aby se přestala vařit. Do hrnku rozklepněte vejce a vidličkou je prošlehejte.
Prošlehaná vejce nalévejte do horké polévky, a přitom polévku míchejte, aby vejce v polévce vytvořila tenké nitky.
KROK 5: Nyní do polévky vlijte smetanu a promíchejte (už nevařte).
KROK 6: Zbývá finální dochucení: Přilijte ocet a přisypte cukr, promíchejte. Je-li potřeba, přisolte ještě a celkově polévku dolaďte podle své chuti. Ta by měla být příjemně nakyslá, se sladkým podtónem.
MŮJ TIP: Polévku po přidání smetany a octa už nevařte, snadno by se mohlo stát, že se zdrcne. Víc náchylná na sražení je také polévka, do které použijete méně tučnou smetanu (např. 12% na vaření).
➜ Servírování
Bílou houbovou polévku podávejte jako první chod při obědě, nebo jako samostatné jídlo s krajícem čerstvého chleba.
Dejte pozor na bobkový list a nové koření v polévce. Pokud chcete a máte tu trpělivost, koření z hrnce polévky předem vyjměte.
➜ Užitečné tipy
- Někdo dává do polévky vařit také brambory. Pokud chcete, aby byla polévka sytější, přidejte kostičky oloupaných nakrájených brambor do polévky vařit v okamžiku, kdy do ní přidáváte jíšku.
- Zbylou polévku nechte vychladit a uložte ji v lednici, kde vydrží zhruba tři následující dny.
- Jako u většiny pokrmů s jíškou platí, že také tato houbačka bude na druhý den více rozleželá a chutnější. Pokud bude příliš hustá, přidejte při ohřívání lžíci nebo dvě vody.
Další chutné polévky:
- Frankfurtská polévka s párkem
- Tradiční zelňačka s klobásou
- Staročeská česnečka
- Poctivá bramboračka s houbami
- Falešná dršťková polévka z hlívy
Houbová polévka se smetanou
Suroviny
- 350 g čerstvé lesní houby
- 1 lžíce sádlo - volitelně máslo, slunečnicový nebo řepkový olej
- 1 lžička kmín - drcený
- 4 kuličky nové koření
- 2 ks bobkový list
- 1 lžíce máslo - na jíšku
- 1 lžíce hladká mouka - na jíšku
- 150 ml smetana na šlehání - s obsahem tuku nad 30 %
- 3 vejce
- 3 lžíce ocet - kvasný 8%
- 2 lžička cukr
- 1,4 l voda
- sůl - podle potřeby, cca 3-4 lžičky
Instrukce
- Čerstvé houby očistěte a nakrájejte na kusy o hraně asi 2 cm. Pokud je necháváte přes noc, prosolte je a v misce je uložte do lednice.
- V se silnějším dnem rozehřejte sádlo na středně vysokou teplotu. Přidejte nakrájené houby a okmínujte. Pokud nejsou houby předem prosolené, osolte je nyní. Jestliže používáte sušší houby s nižším obsahem tekutiny, podlijte je lžící dvěma vody. Houby osmahněte asi 3-5 minut, míchejte.
- Přilijte vodu, znovu osolte. Polévku přiveďte k varu. Pokud se na povrchu vytvoří pěna, stáhněte ji lžící. Poté přidejte bobkový list a nové koření. Snižte teplotu na minimum, přiklopte poklicí a nechte vařit, resp. jen probublávat.
- Vedle na pánvi si připravte máslovou jíšku. Rozpusťte na pánvi při střední teplotě máslo a přisypte mouku. Zamíchejte a osmažte asi půl minuty až minutu, jíška by neměla být příliš tmavá. Hotová jíška pění a pokud ji pročísnete vařečkou, měla by na dně pánve zanechat cestičku.
- Pánev s jíškou dejte stranou z plotny a přilijte k ní naběračku tekutiny z polévky. Dobře rozšlehejte a přidejte ještě trochu vody, dokud nedostanete řidší kaši. Takto připravenou naředěnou jíšku přilijte k polévce a vařte dalších 15 minut. Během této doby jíška houbovou polévku lehce zahustí a zjemní, navíc ztratí svoji moučnou chuť.
- Polévku dejte stranou z plotny, aby se přestala vařit. Do hrnku rozklepněte vejce a vidličkou je prošlehejte. Prošlehaná vejce nalévejte do horké polévky, a přitom polévku míchejte, aby vejce v polévce vytvořila tenké nitky.
- Nyní do polévky vlijte smetanu a promíchejte (už nevařte). Nakonec přilijte ocet a přisypte cukr, promíchejte. Je-li potřeba, přisolte ještě a celkově polévku dolaďte podle své chuti. Ta by měla být příjemně nakyslá, se sladkým podtónem.
Poznámky
- Vystačí zhruba na 6 porcí houbové polévky.
- Polévku po přidání smetany a octa už nevařte, snadno by se mohlo stát, že se zdrcne. Víc náchylná na sražení je také polévka, do které použijete méně tučnou smetanu (např. 12% na vaření).
- SERVÍROVÁNÍ: Bílou houbovou polévku podávejte jako první chod při obědě, nebo jako samostatné jídlo s krajícem čerstvého chleba.
- Jako u většiny pokrmů s jíškou platí, že také tato houbačka bude na druhý den více rozleželá a chutnější. Pokud bude příliš hustá, přidejte při ohřívání lžíci nebo dvě vody.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu