Když se doma zeptám, jakou polévku mám udělat k obědu, dostane se mi vzácně shodné odpovědi: no přeci frankfurtskou! A já ráda souhlasím. Frankfurtská s párkem je rychlá, vděčná polévka, v domácí verzi neskonale luxusní, a nikdy nezbyde do druhého dne.
Originál frankfurtská polévka obsahuje kvalitní vídeňské párky, nakrájené na kolečka a osmažené na trošce sádla.
Základ polévky tvoří osmažená cibulová jíška, zalitá vývarem. K ochucení výborně poslouží česnek, čerstvě mletý pepř a sladká paprika. Ta polévce dodá také barvu. Nezapomeňte přidat brambor, aby byla polévka správně hustá.
MŮJ TIP: Máte rádi polévky? Zkuste další moji srdcovku: pravé houbové kyselo z Podkrkonoší (chutná fantasticky!)
➜ Co patří do frankfurtské polévky
Aby polévka chutnala jak z časů našich babiček, potřebujete:
- Brambory; syrové, varný typ A, případně B. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky velké kolem 1,5-2 cm.
- Cibule; na cibulovou jíšku. Oloupaná a nakrájená nadrobno.
- Česnek; čerstvý, oloupaný a podrcený
- Hladká mouka; na jíšku, která polévku zahustí
- Sladká paprika; mletá. Kdo má rád ostřejší chuť, přidá trochu pálivé papriky.
- Sádlo; na osmažení cibulky a párků. Nemáte-li vepřové sádlo, vezměte slunečnicový nebo řepkový olej.
- Vývar; hovězí nebo kuřecí, pro jemnou polévku i zeleninový
- Sůl a pepř; na ochucení
- Vídeňské párky; kvalitní, s vyšším obsahem masa. Do polévky spotřebujete i zbylé párky, které hrozí blížícím se datem spotřeby.
- Snítky zelené petrželky; na ozdobení
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Stručný postup:
- Na sádle osmažte nadrobno pokrájenou cibuli, zaprašte moukou.
- Krátce orestujte, přidejte papriku a zamíchejte.
- Postupně zalévejte vývarem, šlehejte metličkou.
- Přidejte nakrájené brambory a prolisovaný česnek. Osolte a opepřete.
- Vařte asi 15-20 minut, než brambory změknou.
- Nakonec přidejte na kolečka nakrájené párky, předem osmažené na pánvi.
- Frankfurtskou polévku ozdobte na talíři zelenou petrželkou.
➜ Podrobný postup s fotkami
KROK 1: V hrnci rozehřejte lžíci sádla na střední teplotu. Přidejte cibuli nakrájenou nadrobno a restujte, dokud cibulka nezrůžoví. Trvá to asi 5 minut. Bedlivě míchejte.
Poté přidejte mouku a krátce, asi 30 vteřin, restujte. Na dně hrnce se vytvoří hrudky, žádný strach však, za chvíli se jich elegantně zbavíme.
KROK 2: Přisypte sladkou papriku a opět 30 vteřin míchejte. Ne déle, paprika by zhořkla.
KROK 3: Vezměte si k ruce vývar a naběračku.
Hrnec s cibulovou jíškou stáhněte z plotny a přilijte jednu až dvě naběračky vývaru. Metličkou pilně šlehejte, až se hrudky rozpustí a na dně hrnce vám zbyde zahoustlá kaše.
Teprve nyní přidejte další naběračku vývaru a prošlehejte. Vraťte zpět na sporák a opatrně přilijte zbytek vývaru, stále míchejte.
KROK 4: Polévku přiveďte k varu, poté stáhněte teplotu na minimum. Přidejte kostky brambor a utřený česnek. Osolte a opepřete.
Přiklopte pokličkou a nechte vařit 15-20 minut, než brambory změknou. Čas od času zamíchejte, protože mouka má tu tendenci sedat si ke dnu a připalovat se.
KROK 5: Než se polévka uvaří, nakrájejte párky na kolečka a osmažte je na zbytku sádla na pánvi. Smažte spíše při nižší teplotě, párky by neměly zhnědnout, jen zlehka zezlátnout.
KROK 6: Jakmile jsou brambory měkké, stáhněte polévku ze sporáku. Ihned přidejte osmažené párky. Je-li potřeba, dosolte a opepřete, a už můžete podávat na stůl!
TIP K MNOŽSTVÍ SOLI: Přesné množství soli bude záležet na typu vývaru, ze kterého polévku připravíte. Obecně domácí vývary příliš slané nebudou, naopak tomu může být u vývarů kupovaných. Vždy polévku předem ochutnejte, než přidáte další sůl.
➜ Servírování
Frankfurtská polévka chutná jako první chod při rodinném obědě, ale také jako samostatné lehčí jídlo, nejlépe s krajícem čerstvého chleba.
Při podávání ozdobte polévku na talíři jemně nasekanými lístky čerstvé petrželky.
➜ Uchovávání
Pokud vám nějaká polévka zbyde, počkejte, až zcela vychladne. Poté ji uložte do lednice, kde vydrží asi 3-4 dny. Polévku ohřejte v rendlíku na sporáku, případně na talíři v mikrovlnné troubě.
➜ Hrnec na polévku
K přípravě polévky podle tohoto receptu jsem použila můj oblíbený litinový hrnec o průměru 20 cm. Vejde se do něj asi 4-6 porcí polévky.
Litina je skvělý, masivní materiál, rovnoměrně na něm připravím základ na polévku, v tomto případě cibulovou jíšku. Navíc litina hezky vypadá, dá se v ní také servírovat na stůl, kde se takový hrnec bude vyjímat.
➜ Užitečné tipy
- Brambory vezměte varný typ A. Ty jsou lojovité, dobře drží tvar a při vaření se tak snadno nerozpadnou. Varný typ B obsahuje více škrobu, ale jedná se o univerzální brambory, které jdou do polévky také použít, jen si pohlídejte dobu varu, abyste je nerozvařili. Více v článku o varných typech brambor.
- Pokud použijete loupací párky, vždy je před přípravou/smažením stáhněte z umělého střívka.
- Párky předem osmažte na pánvi, jejich chuť se krásně rozvine a výborně podpoří chuť samotné polévky.
➜ Otázky a odpovědi
Frankfurtská polévka dostala název podle typu párků, které už v 15. století uzenářští mistři prodávali na trzích ve Frankfurtu nad Mohanem.
V průběhu 19. století doputovaly párky do Vídně, a odtud už to byl jen skok k nám do Čech, kde se staly oblíbenou pochoutkou. Našinci začali tomuto druhu jemných párků říkat vídeňské.
Když se později začala na stolech českých strávníků objevovat párková polévka, dostala název podle původu párků, které tvoří důležitou ingredienci v polévce. A odtud frankfurtská polévka!
Do polévky dávám kuřecí vývar, buď domácí nebo nějaký dobrý z obchodu. Chcete-li výraznější chuť, zkuste vývar hovězí. Naopak jemnější chuti polévky dosáhnete, pokud ji připravíte ze zeleninového vývaru. Nejlépe se polévka připravuje z teplého až horkého vývaru, nikoliv studeného nebo vroucího.
Polévka se zahušťuje cibulovou jíškou, připravenou hned v počátcích vaření polévky. Cibulová jíška spočívá v osmažení nadrobno nakrájené cibulky na sádle a následném přidání mouky. Obojí stačí krátce orestovat a poté postupně zalévat vývarem, přičemž musíte polévku pilně prošlehávat, aby se rozpustily hrudky. Takto připravenou jíšku asi 15-20 minut v polévce povařte. Jíška polévku krásně zjemní a zahustí.
Do polévky si připravte kvalitní párky s vyšším podílem masa. Oblíbené jsou vídeňské z vepřového masa (druh původních frankfurtských párků), dále jemné drůbeží nebo tvz. svlékací nebo loupací párky v umělém střívku. Párky nakrájejte na kolečka a vždy je krátce usmažte na pánvi, než je přidáte do polévky.
Další chutné polévky:
- Domácí hovězí s nudlemi
- Staročeská česnečka
- Tradiční zelňačka s klobásou
- Čočková polévka s párkem
- Polévka z čerstvých rajčat
Nebo si prohlédněte kategorii se všemi recepty na polévky pro více inspirace!
Frankfurtská polévka s párkem
Suroviny
- 3 ks brambory - středně velké, varný typ A
- 1 ks cibule - oloupaná a nakrájená nadrobno
- 2 stroužek česnek - utřený
- 40 g hladká mouka - na jíšku
- ½ lžíce sladká paprika - mletá
- 1 a ½ lžíce sádlo - nebo slunečnicový / řepkový olej
- 1,5 l vývar - kuřecí, hovězí nebo zeleninový
- mletý pepř
- sůl
- 200 g vídeňské párky
- zelená petrželka - na ozdobu
Instrukce
- V hrnci rozehřejte lžíci sádla na střední teplotu. Přidejte cibuli nakrájenou nadrobno a restujte, dokud cibulka nezrůžoví. Trvá to asi 5 minut. Bedlivě míchejte. Poté přidejte mouku a krátce, asi 30 vteřin, restujte. Na dně hrnce se vytvoří hrudky, žádný strach však, za chvíli se jich elegantně zbavíme.
- Přisypte sladkou papriku a opět 30 vteřin míchejte. Ne déle, paprika by zhořkla.
- Vezměte si k ruce vývar a naběračku. Hrnec s cibulovou jíškou stáhněte z plotny a přilijte jednu až dvě naběračky vývaru. Metličkou pilně šlehejte, až se hrudky rozpustí a na dně hrnce vám zbyde zahoustlá kaše. Teprve nyní přidejte další naběračku vývaru a prošlehejte. Vraťte zpět na sporák a opatrně přilijte zbytek vývaru, stále míchejte.
- Polévku přiveďte k varu, poté stáhněte teplotu na minimum. Přidejte kostky brambor a utřený česnek. Osolte a opepřete. Přiklopte pokličkou a nechte vařit 15-20 minut, než brambory změknou. Čas od času zamíchejte, protože mouka má tu tendenci sedat si ke dnu a připalovat se.
- Než se polévka uvaří, nakrájejte párky na kolečka a osmažte je na zbytku sádla na pánvi. Smažte spíše při nižší teplotě, párky by neměly zhnědnout, jen zlehka zezlátnout.
- Jakmile jsou brambory měkké, stáhněte polévku ze sporáku. Ihned přidejte osmažené párky. Je-li potřeba, dosolte a opepřete, a už můžete podávat na stůl!
Poznámky
- Z množství podle základního receptu připravíte asi 4-6 porcí polévky.
- SERVÍROVÁNÍ: Frankfurtská polévka chutná jako první chod při rodinném obědě, ale také jako samostatné lehčí jídlo, nejlépe s krajícem čerstvého chleba. Při podávání ozdobte polévku na talíři jemně nasekanými lístky čerstvé petrželky.
- TIP K MNOŽSTVÍ SOLI: Přesné množství soli bude záležet na typu vývaru, ze kterého polévku připravíte. Obecně domácí vývary příliš slané nebudou, naopak tomu může být u vývarů kupovaných. Vždy polévku předem ochutnejte, než přidáte další sůl.
- Párky předem vždy osmažte na pánvi, jejich chuť se krásně rozvine a výborně podpoří chuť samotné polévky.
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Carmen
Vynikající, přesně jak ji mám ráda. Moc děkuji za recept, váš blog jsem si hodně oblíbila.
Petra Kupská
Já děkuji za tak milou zpětnou vazbu a jsem ráda, že měla frankfurtská úspěch!