Tohle je babiččin recept na kyselo s houbami, který pochází z Mříčné, malé vesničky v podhůří Krkonoš. Jedná se o regionální specialitu, kyselou polévku z chlebového kvasu, která úžasně voní a chutná po houbách a smažených vejcích. Pojďme si ji uvařit!
Kyselo si pamatuji z dětství. Polévku nejprve vařila babička, která se s dědou po válce přestěhovala z Krkonoš do Jizerských hor. Kyselo pak dělával můj táta a od něj jsem rodinný recept převzala já.
MŮJ TIP: Máte rádi klasické staročeské polévky? Vyzkoušejte kmínovou s vejcem (chutná fantasticky!).
➜ Co je kyselo?
Kyselo je hustá, lesklá polévka navinulé chuti, připravovaná z chlebového kvásku. Do polévky patří houby, ať už čerstvé, nebo častěji sušené. Chuť kyselu dodá poctivá porce smažených vajec na cibulce.
Kyselo se podává se s čerstvým krajícem chleba nebo bramborami na loupačku, sypanými pažitkou.
Z Krkonoš pochází další krajová specialita, hubník – vyzkoušejte!
➜ Suroviny
Na pravé krkonošské kyselo potřebujete:
- Chlebový kvásek; ano, přesně ten, ze kterého nadšené moderní hospodyňky pečou kváskový chléb. Kvásek se dá sehnat přes kváskovou mapu, já jsem si svoji skleničku s kváskem koupila v Tanvaldu v Maškově pekařství.
- Houby; nejčastěji sušené, ale pokud trefíte podzimní sezónu, klidně si kyselo připravte z čerstvých hub. Sušené houby namočte den předem, aby hezky nabobtnaly a nebyly tuhé. Máte-li rádi menší kusy, pak plátky sušených hub nalámejte na drobnější kousky.
- Kmín; klasický český kmín, žádný římský (občas si to někdo splete).
- Sůl
- Sádlo; na vepřovém sádle osmažíte cibulku a vejce. Nemáte-li sádlo, vezměte zavděk dobrým rostlinným olejem (slunečnicový, řepkový).
- Cibule; cibuli buď osmažte samostatně a pak ji dejte do kysela, nebo ji zpracujte jako já: cibulku nejprve osmažím, pak do ní rozklepnu vejce, nechám je srazit a takto vzniklou míchanici přidám na konci do polévky.
- Vejce; někdo říká, že vejce do kysela nepatří, ale co já pamatuju, u nás smažené vejce v kyselu byly vždy, a to v hojném množství. Klasická smažená vejce (v případě tohoto receptu na cibulce) chutnají v kyselu nejlépe!
- Voda; na vaření hub, rozmíchání kvásku, do polévky… žádný vývar, ale opravdu jen poctivá čistá voda!
K podávání:
- Brambory; uvařené na loupačku
- Máslo; kterým se brambory polévají
- Pažitka; jemně nasekanou pažitkou se sypají brambory
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Stručný postup:
- Houby namočte den předem, na druhý den povařte, vývar nevylévejte.
- Kvásek den předem smíchejte s vodou a nechte stát na kuchyňské lince.
- K povařeným houbám přilijte kvásek, dolijte vodou. Osolte a okmínujte.
- Vařte 15 minut na mírném plamenu, míchejte.
- Na sádle osmažte cibuli do zlatova, rozklepněte vejce a nechte je srazit.
- Usmažená vejce na cibulce přidejte do polévky, zamíchejte.
- Krkonošské kyselo podávejte s chlebem nebo bramborami na loupačku.
➜ Podrobný postup s fotkami
DEN PŘEDEM:
- Vložte sušené houby do kastrolu a zalijte je asi dvěma hrnky vody. Nechte je přes noc nabobtnat.
- Kvásek rozkvedlejte v hrnku vlažné vody a nechte stát na kuchyňské lince přes noc. Takto připravený kvásek bude příjemně navinulý a kyselo nebude „moc kyselé“.
- Pokud chcete ke kyselu brambory na loupačku, uvařte si brambory i se slupkou. Na jednu porci počítejte asi se dvěma menšími bramborami.
Jdeme vařit:
KROK 1: Namočené houby přiveďte k varu a povařte 15 minut na mírném plamenu. Vývar z hub nevylévejte!
KROK 2: Odstavte houby z plotýnky, přilijte rozmíchaný kvásek, dobře ho rozšlehejte. Přilijte vodu, základ osolte a okmínujte.
KROK 3: Polévku přiveďte k varu, pak stáhněte teplotu plotýnky asi na půl výkonu a vařte 15-20 minut. Míchejte! Mouka z kvásku si sedá ke dnu hrnce, kde se může připálit.
KROK 4: Oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno. V pánvi rozehřejte sádlo a cibuli v něm osmažte dozlatova, míchejte (foto 1). Do pánve s cibulkou rozklepněte vejce, promíchejte a usmažte je (foto 2).
KROK 5: Do uvařeného kysela přidejte smažené vejce, případně dochuťte solí a podávejte.
⇢ Zkuste také houbového kubu, tradiční staročeský vánoční recept.
➜ Servírování
Krkonošské kyselo je polévka vydatná a sytivá. Z toho důvodu se obvykle podává jako hlavní chod.
K polévce se hodí krajíc čerstvého chleba. Dobrou volbou jsou však také brambory na loupačku. Ty se, předem uvařené, oloupou a vloží doprostřed talíře s polévkou. Polijí se trochou rozpuštěného másla a posypou pokrájenou pažitkou.
U nás doma pak brambory rozklofáme lžící během jídla. Jinde se podávají brambory samostatně na talířek nebo v misce a k polévce se přikusují.
➜ Šikovné tipy
- Kyselo je bezmasá polévka, nepatří do ní ani vývar, připravuje se z prosté vody. Pokud přivřeme oči nad sádlem, na kterém se smaží cibulka a vejce, snese tato polévka označení „vegetariánská“.
- Chlebový kvas obsahuje žitnou mouku, která polévku zahustí. Pokud kyselo zbyde, může se vám druhý den zdát husté až příliš. V takovém případě polévku při ohřívání nařeďte trochou vody, kterou dobře zamíchejte.
- Chcete-li výraznější chuť, ochuťte polévku na konci vaření trochou čerstvě namletého černého pepře.
Další tradiční polévky:
- Pórková s bramborem
- Gulášová polévka
- Hráškový krém se smetanou
- Bílá houbová polévka
- Poctivá bramboračka s houbami
Více receptů najdete v kategorii Polévky
Pravé houbové kyselo z Podkrkonoší
Suroviny
- 250 g chlebový kvásek - z žitné mouky
- 1 hrst sušené houby
- 1 lžička kmín - celý
- 2 lžička sůl
- 1 lžíce sádlo - nebo rostlinný olej
- 1 ks cibule
- 5 ks vejce
- 1,5 l voda - přibližné množství
K podávání:
- 6-8 ks menší brambory - uvařené ve slupce, tzv. na loupačku
- 1 lžíce máslo
- 1 lžíce pažitka - čerstvá, nasekaná
Instrukce
Den předem si připravte:
- Vložte sušené houby do kastrolu a zalijte je asi dvěma hrnky vody. Nechte je přes noc nabobtnat.
- Kvásek rozkvedlejte v hrnku vlažné vody a nechte stát na kuchyňské lince přes noc. Takto připravený kvásek bude příjemně navinulý a kyselo nebude „moc kyselé“.
- Pokud chcete ke kyselu brambory na loupačku, uvařte si brambory i se slupkou. Na jednu porci počítejte asi se dvěma menšími bramborami. Brambory můžete připravit týž den, kdy budete připravovat kyselo.
Postup na polévku:
- Namočené houby přiveďte k varu a povařte 15 minut na mírném plamenu. Vývar z hub nevylévejte!
- Odstavte houby z plotýnky, přilijte rozmíchaný kvásek, dobře ho rozšlehejte. Přilijte vodu (zhruba 1 l), základ osolte a okmínujte.
- Polévku přiveďte k varu, pak stáhněte teplotu plotýnky asi na půl výkonu a vařte 15-20 minut. Míchejte! Mouka z kvásku si sedá ke dnu hrnce, kde se může připálit.
- Oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno. V pánvi rozehřejte sádlo a cibuli v něm osmažte dozlatova, míchejte. Do pánve s cibulkou rozklepněte vejce, promíchejte a usmažte je.
- Do uvařeného kysela přidejte smažené vejce, případně dochuťte solí a podávejte.
Poznámky
- SERVÍROVÁNÍ: Krkonošské kyselo je polévka vydatná a sytivá. Z toho důvodu se obvykle podává jako hlavní chod. K polévce se hodí krajíc čerstvého chleba. Dobrou volbou jsou však také brambory na loupačku. Ty se, předem uvařené, oloupou a vloží doprostřed talíře s polévkou. Polijí se trochou rozpuštěného másla a posypou pokrájenou pažitkou.
- Kyselo je bezmasá polévka, nepatří do ní ani vývar, opravdu se připravuje z vody. Pokud přivřeme oči nad sádlem, na kterém se smaží cibulka a vejce, snese tato polévka označení „vegetariánská“.
- Chlebový kvas obsahuje žitnou mouku, která polévku zahustí. Pokud kyselo zbyde, může se vám druhý den zdát husté až příliš. V takovém případě polévku při ohřívání nařeďte trochou vody, kterou dobře zamíchejte.
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu