Pokud máte po ruce pár nadbytečných vyzrálých rajčat a přemýšlíte, co s nimi, uvařte si rajčatovou polévku. Je rychlá, jednoduchá a výsledek mile překvapí. Čerstvá rajčata a správná příprava dodají polévce žádanou chuť. Následujte můj recept!
Polévka se připravuje z čerstvých rajčat, oloupaných a nakrájených na kousky. Do základu patří osmažená cibulka a rozvoněný česnek, rajčata se zalévají zeleninovým vývarem a dochucují trochou soli a čerstvě mletého pepře. Nakonec stačí polévku rozmixovat a hned, stále teplou, servírovat.
Dále v článku připojuji nápady na dozdobení a podávání, pokračujte ve čtení!
MŮJ TIP: Stále přemýšlíte, co z rajčat? Zkuste jednoduchý šopský salát (chutná fantasticky!)
➜ Suroviny
Na domácí rajčatovou polévku potřebujete:
- Čerstvá rajčata; vyzrálá
- Olej; slunečnicový nebo řepkový, případně olivový (ten se dává do italských tomatových polévek)
- Cibule; osmažená na oleji vytvoří základ pro luxusní chuť polévky
- Česnek; stroužky
- Zeleninový vývar; používám přírodní bujón bez přidaných chemických ochucovadel
- Koření: Bobkový list, čerstvě mletý černý pepř a sůl
Na ozdobu při servírování:
- Čerstvá bazalka, lístky; nebo bazalkové pesto – měla jsem doma zrovna otevřené, proto jsem jej použila
- Zakysaná smetana; asi lžíce na talíř, případně hutnější bílý jogurt
- Kostičky sýra; například Hermelín – volitelně
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Stručný postup:
- Rajčata nařízněte, spařte a oloupejte. Nakrájejte na kostky.
- V hrnci na oleji zpěňte cibuli, přihoďte nasekaný česnek.
- Přidejte rajčata a bobkový list, osolte a opepřete.
- Nechte 15 minut vařit bez poklice, aby se odpařila část tekutiny.
- Přilijte vývar a mírně vařte dalších 20 minut pod poklicí.
- Vyjměte bobkový list. Rajčatovou polévku rozmixujte, dosolte a podávejte.
➜ Podrobný postup s fotkami
KROK 1: Nejprve oloupejte rajčata. Omyjte je, odstraňte zelené stopky. Nožem je nařízněte do kříže. Vložte je do vroucí vody a nechte je minutu pod pokličkou vařit, ale ne déle.
Poté vodu slijte a rajčata zalijte studenou vodou, abyste je zchladili a zastavili var. Nožíkem stáhněte slupku a rajčata nakrájejte na menší kusy. Dejte je stranou do misky.
TIP: Čtěte podrobný návod, jak oloupat rajčata
KROK 2: Cibuli oloupejte na nakrájejte nadrobno. Česnek oloupejte a nasekejte na plátky. V hrnci se silnějším dnem (používám můj oblíbený litinový hrnec) rozehřejte při střední až vyšší teplotě olej. V oleji osmažte cibuli dozlatova, ke konci přihoďte česnek a nechte ho rozvonět.
TIP: Pokud byste česnek smažili v oleji od začátku, připálil by se a zhořkl.
KROK 3: K cibulovému základu přidejte bobkový list a pokrájená oloupaná rajčata. Osolte a opepřete. Vařte na sporáku 15 minut bez poklice, aby se odpařila část tekutiny.
KROK 4: Přilijte zeleninový vývar a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu na minimum, hrnec přiklopte a nechte dalších 20 probublávat.
KROK 5: Z polévky odstraňte bobkový list a rozmixujte ji pomocí tyčového mixéru. Je-li třeba, dochuťte solí, případně pepřem.
➜ Servírování
Rajčatová polévka je nejlepší, když ji podáváte čerstvou, teplou. Na talíři ji dozdobte lžící zakysané smetany nebo bílého jogurtu. Můžete ozdobit zelenými lístky čerstvé bazalky – kombinace bazalky a rajčat je velmi oblíbená v Itálii.
TIP: Místo bazalky přidejte do polévky lžičku bazalkového pesta!
K rajčatové polévce se skvěle hodí tousty, resp. opečené plátky pečiva. Já jsem tousty navíc pokladla rozpečeným sýrem. Sýr také můžete nakrájet na kostičky a vhodit do horké polévky, kde se rozpustí.
➜ Skladování
Pokud vám nějaká polévka zbyde, nechte ji zcela vychladit a uložte ji do lednice. Tady vám vydrží 4-5 dní.
➜ Užitečné tipy
- Na polévku použijte vyzrálá rajčata. Oranžová, nedozrálá rajčata půjdou hůř loupat. Navíc nemají typickou plnou letní chuť, jakou oplývají rajčata červená.
- Polévku přirozeně zahustí rajčata, která ji promění v mírně hustý krém. Je přirozeně bezlepková, vhodná i pro celiaky s potravinovou alergií na lepek.
- Konzistence polévky zůstává i druhý den stejná, tzn. nezhoustne jako v případě, že by byla zahuštěná jíškou nebo moukou.
Další recepty s rajčaty:
Lahodná polévka z čerstvých rajčat
Suroviny
- 500 g čerstvá rajčata - vyzrálá
- 2 lžíce slunečnicový olej - nebo řepkový, příp. olivový
- 1 cibule
- 2 stroužek česnek
- 1 bobkový list
- 500 ml zeleninový vývar
- sůl
- pepř - čerstvě mletý
Instrukce
- Nejprve oloupejte rajčata. Omyjte je, odstraňte zelené stopky. Nožem je nařízněte do kříže. Vložte je do vroucí vody a nechte je minutu pod pokličkou vařit, ale ne déle. Poté vodu slijte a rajčata zalijte studenou vodou, abyste je zchladili a zastavili var. Nožíkem stáhněte slupku a rajčata nakrájejte na menší kusy. Dejte je stranou do misky.
- Cibuli oloupejte na nakrájejte nadrobno. Česnek oloupejte a nasekejte na plátky. V hrnci se silnějším dnem (používám můj oblíbený litinový hrnec) rozehřejte při střední až vyšší teplotě olej. V oleji osmažte cibuli dozlatova, ke konci přihoďte česnek a nechte ho rozvonět.
- K cibulovému základu přidejte bobkový list a pokrájená oloupaná rajčata. Osolte a opepřete. Vařte na sporáku 15 minut bez poklice, aby se odpařila část tekutiny.
- Přilijte zeleninový vývar a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu na minimum, hrnec přiklopte a nechte dalších 20 probublávat.
- Z polévky odstraňte bobkový list a rozmixujte ji pomocí tyčového mixéru. Je-li třeba, dochuťte solí, případně pepřem.
Poznámky
- Z množství podle základního receptu připravíte 4 porce.
- SERVÍROVÁNÍ: Rajčatovou polévku podávejte teplou. Na talíři ji dozdobte lžící zakysané smetany nebo bílého jogurtu. Můžete ozdobit zelenými lístky čerstvé bazalky, nebo do ní přidat lžičku dvě bazalkového pesta.
- K rajčatové polévce se skvěle hodí tousty, resp. opečené plátky pečiva. Já jsem tousty navíc pokladla rozpečeným sýrem. Sýr také můžete nakrájet na kostičky a vhodit do horké polévky, kde se rozpustí.
- Polévku přirozeně zahustí rajčata, která ji promění v mírně hustý krém. Je přirozeně bezlepková, vhodná i pro celiaky s potravinovou alergií na lepek.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu