Mám pro vás základní recept na zavařované nakládačky tak, jak je dělá moje mamka. Ta okurky steriluje v hrnci, hlídá si teplotu i čas, aby byly dokonale křupavé.
Receptů na zavařování okurek ve sladkokyselém láku s koprem existuje nespočet, fandové do zavařování mají každý svůj, samozřejmě ten nejlepší. V tomhle receptu se lák na okurky připravuje z vody svařené s cukrem, solí a octem, nepřidává se žádné deko (hotová kořenicí směs na zavařování okurek) ani cukerín či další umělá sladidla.
Okurky zavařuju postupně, jak mi dorůstají ve skleníku. Klidně po sklenici dvou. V tomto případě jsem zavařovala zhruba 2 kg nakládaček, vyšlo mi to tak akorát na 6 sklenic o objemu 720 ml.
MŮJ TIP: Pokud máte bohatou úrodu rajčat, vyzkoušejte domácí kečup (chutná fantasticky!)
➜ Suroviny
Na zavařované okurky potřebujete:
- Okurky nakladačky; nejlepší jsou o velikosti 6-13 cm, takové se dobře vejdou do sklenice a budou i po zavaření hezky křupavé. Větší okurky, neboli přerostky, použijte na kvašáky (kyselé okurky), nebo z nich nakrájejte řezy a zavařte podle vhodného receptu.
Nálev na okurky:
- Voda
- Krupicový cukr
- Sůl
- Ocet; klasický kvasný s 8% kyselostí
Základní dochucení do sklenice:
- Nové koření
- Celý černý pepř
- Cibule; nakrájená na kolečka
- Mrkev; nakrájená na kolečka
- Kopr; nejvíce chuti dostanete z kvetoucího kopru, do sklenice patří i stonky, nejenom jemné zelené lístky kopru
Volitelně přidejte:
- Křen; kolečka
- Bobkový list
- Hořčičné semínko
- Feferonka
- Česnek; oloupané stroužky
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
➜ Vybavení
Pro zavařování v hrnci si připravte velký hrnec, čistou utěrku na dno hrnce, čisté sklenice se šroubovým uzávěrem, kleště na vyndavání zavařovaček a teploměr na zavařování.
Stručný postup:
- Okurky důkladně omyjte.
- Důkladně vymyjte sklenice a víčka.
- Na dno sklenic vyskládejte koření.
- Do sklenic na stojato natlačte okurky.
- Dejte vařit vodu do velkého hrnce, na dno umístěte utěrku.
- Uvařte lák na okurky.
- Sklenice s okurkami zalijte horkým nálevem, zavíčkujte.
- Vložte do vody a sterilujte při teplotě 85 °C po dobu 20 minut.
➜ Detailní postup s fotkami
Omyjte okurky
Okurky vložte do plastové vaničky, zalijte vlažnou vodou a nechte hodinu stát, než se z nich uvolní hlína a další nečistoty. Kartáčkem vydrbejte a propláchněte čistou vodou.
Připravte si sklenice
Na zavařování okurek se nejlépe hodí zavařovací sklenice o objemu 720 ml se šroubovým uzávěrem. Sklenice i víčka důkladně omyjte, nejlépe v myčce.
Plnění sklenic
Na dno každé sklenice dejte koření: Pár snítek kopru včetně silných stonků, kolečka cibule, mrkve, nové koření a černý pepř. Poté do sklenic na stojato napěchujte okurky. Nejprve po obvodu větší okurky, nakonec vyplňte mezery menšími nakládačkami.
Pokud vám zbyde nějaký kopr, dejte ho na vrch okurek.
Dejte vařit vodu na zavařování
Do velkého hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Na dno opatrně položte utěrku, která zabrání tomu, aby při sterilaci nebo manipulaci sklenice nepraskly.
Uvařte nálev na okurky
V hrnci svařte vodu s cukrem a solí. Až se rozpustí, vmíchejte ocet. Ještě horkým nálevem zalijte naplněné sklenice zhruba 1 cm pod okraj.
Sterilujte
Sklenice zavíčkujte a utáhněte. Teplotu v hrnci udržujte na teplotě kolem 85 °C (použijte zavařovací teploměr). Nejlépe pomocí zavařovacích kleští vložte sklenice opatrně do hrnce tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Voda v hrnci by měla dosahovat asi 1 cm pod víčko.
Sterilujte po dobu 20 minut. Poté sklenice pomocí zavařovacích kleští vyjměte, překlopte víčkem dolů na složenou utěrku (pozor, sklenice jsou horké!) a nechte vychladnout.
TIP: Po zchlazení zkontrolujte, zda jsou dobře přichycená víčka (nejdou jednoduše otevřít). Pokud se víčko nechytlo, takovou sklenici uložte do lednice a okurky do týdne spotřebujte.
➜ Servírování
Sterilované okurky se skvěle hodí jako příloha k české klasice: smaženému řízku, holandskému řízku, k sekané. Jsou nepostradatelné v bramborovém salátu, domácí tatarské omáčce nebo jako ozdoba na obloženém chlebíčku.
➜ Užitečné tipy
- Než okurky otevřete a pustíte se do nich, nechte je asi 3 týdny odležet, aby dostatečně nasákly lák.
- Skladování: Zavařené okurky skladujte na temném místě v suchu a teple, vydrží nejméně rok. Starší okurky mohou začnou hořknout.
- Tradiční oblastí, kde se okurkám daří, je oblast Znojma. V obchodě se často setkáte se sterilovanými nakládačkami, nazvanými Znojemské okurky.
➜ Otázky a odpovědi
Klasické nakládačky mají velikost asi 6-13 cm. Zavařují se čerstvě posbírané okurky, protože po sběru rychle ztrácejí vlhkost, ovadají a po sterilaci nebudou tak křupavé.
Do jedné sklenice o objemu 720 ml se vejde asi 350 g okurek nakladaček a 230 ml hotového láku. Snadno si tak vypočítáte, kolik sklenic a nálevu potřebujete na množství okurek, které potřebujete zavařit.
Okurky ve sklenici o objemu 720 ml se zavařují ponořené ve vodě o teplotě 85 °C po dobu 20 minut. Okurky tak budou krásně křupavé a nikoliv blátivé.
Další chutné recepty:
- Zapečené šunkofleky
- Knedlíky s vajíčkem
- Čočka na kyselo
- Klasický okurkový salát
- Pikantní americké okurky
- Okurkový salát se smetanou
Domácí zavařované okurky
Suroviny
- 2 kg okurky - nakládačky o vel. 6-13 cm
Nálev na okurky:
- 1,3 l voda
- 0,4 l ocet - kvasný 8%
- 3,5 dkg sůl
- 16 dkg krupicový cukr
Zelenina a koření do jedné sklenice:
- 2 lžíce kopr - včetně stonků, nejlepší je kopr v květu
- 3 kolečka mrkev
- 3 kroužky cibule
- 3 kuličky nové koření
- 6 kuliček černý pepř
- ⅓ lžička hořčičné semínko
- 2 ks hřebíčky - volitelně
- ½ ks bobkový list - volitělně
Instrukce
- Omyjte okurky: Okurky vložte do plastové vaničky, zalijte vlažnou vodou a nechte hodinu stát, než se z nich uvolní hlína a další nečistoty. Kartáčkem vydrbejte a propláchněte čistou vodou.
- Připravte si sklenice: Na zavařování okurek se nejlépe hodí zavařovací sklenice o objemu 720 ml se šroubovým uzávěrem. Sklenice i víčka důkladně omyjte, nejlépe v myčce.
- Plnění sklenic: Na dno každé sklenice dejte koření: 2 lžíce kopru včetně silných stonků, 3 kroužky cibule, 3 kolečka mrkve mrkve, 3 kuličky nového koření a 6 kuliček černého pepře. Volitelně přidejte: 1/3 lžičky hořčičného semínka, 2 hřebíčky, 1/2 bobkového listu, 2 kolečka křenu.
- Poté do sklenic na stojato napěchujte okurky. Nejprve po obvodu větší okurky, nakonec vyplňte mezery menšími nakládačkami.
- Dejte vařit vodu na zavařování: Do velkého hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Na dno opatrně položte utěrku, která zabrání tomu, aby při sterilaci nebo manipulaci sklenice nepraskly.
- Uvařte nálev na okurky: V hrnci svařte vodu s cukrem a solí. Až se rozpustí, vmíchejte ocet. Ještě horkým nálevem zalijte naplněné sklenice zhruba 1 cm pod okraj.
- Sterilujte: Sklenice zavíčkujte a utáhněte. Teplotu v hrnci udržujte na teplotě kolem 85 °C (použijte zavařovací teploměr). Nejlépe pomocí zavařovacích kleští vložte sklenice opatrně do hrnce tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Voda v hrnci by měla dosahovat asi 1 cm pod víčko.
- Sterilujte po dobu 20 minut. Poté sklenice pomocí zavařovacích kleští vyjměte, překlopte víčkem dolů na složenou utěrku (pozor, sklenice jsou horké!) a nechte vychladnout.
Poznámky
- Ze 2 kg nakladaček dostanete asi 6 sklenic o objemu 720 ml.
- TIP: Po zchlazení zkontrolujte, zda jsou dobře přichycená víčka (nejdou jednoduše otevřít). Pokud se víčko nechytlo, takovou sklenici uložte do lednice a okurky do týdne spotřebujte.
- Než okurky otevřete a pustíte se do nich, nechte je asi 3 týdny odležet, aby dostatečně nasákly lák.
- Skladování: Zavařené okurky skladujte na temném místě v suchu a teple, vydrží nejméně rok. Starší okurky mohou začnou hořknout.
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu