Nedávno jsem tyhle škvarkové pagáčky pekla na rodinnou sešlost. Našla jsem si recept na pravé slovenské pagáče z překládaného kynutého těsta, křupavé na povrchu a neskutečně měkké uvnitř. Jen se po nich zaprášilo! Pojďme si je upéct.
➜ Co jsou pagáče?
Pagáče jsou slané kynuté pečivo se škvarky. Vejdou se tak akorát do dlaně a skvěle se hodí jako chuťovka k vínu nebo pivu, nebo jen tak k zakousnutí. Pagáče jsou oblíbené na Slovensku, ale také na jihovýchodě Moravy, na Slovácku.
Jak to tak v gastronomii chodí, neexistuje jeden tradiční recept na pagáčky. Každá hospodyňka je peče trochu jinak.
Můj recept se připravuje z kynutého těsta, potřeného umletými škvarky. Těsto je třeba několikrát rozválet a přeložit a nechat kynout v lednici. Výsledkem je neskutečně měkoučké pečivo s mnoha bohatými vrstvami, které jsou od sebe díky škvarkové vrstvě lehce oddělené.
MŮJ TIP: Zkuste také krajanec, slanou podmáslovou buchtu ze Slovácka!
➜ Potřebné suroviny
Na přípravu těch nejlepších domácích pagáčů se škvarky potřebujete:
- Vepřové škvarky; měli byste dostat v každém větším obchodě, případně přímo u řezníka
- Hladká mouka
- Mléko; vlažné
- Vejce; jedno do těsta, druhé na potření. Pokud možno, obě by měla být ohřátá na pokojovou teplotu.
- Sušené droždí; případně čerstvé (množství uvádím dole na konci článku v kartě receptu)
- Vepřové sádlo; změklé, do těsta. Případně zaměňte za máslo.
- Špetka cukru; na aktivaci drožďového kvásku
- Kmín; celý nedrcený, na posypání
- Sůl
Dále si připravte plech na pečení, pečicí papír, mašlovačku a kulaté vykrajovátko na pagáče o pr. 5-7 cm.
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
Stručný postup:
- V trošce vlažného mléka rozmíchaného se lžící mouky, droždím a špetkou cukru nechte vzejít kvásek.
- Mezitím si umelte škvarky.
- Z mouky, zbytku mléka, vejce, soli, sádla a vzešlého kvásku vypracujte hladké těsto.
- Těsto hned rozválejte do tvaru obdélníku a potřete škvarky.
- Potřené těsto srolujte a natřikrát přeložte jako dopis. Zabalte do folie a dejte do lednice na půl hodiny kynout.
- Poté těsto na lehce pomoučeném vále rozválejte asi na centimetr, složte natřikát, zabalte a dejte na dalších 30 minut do lednice.
- Předchozí krok ještě jednou zopakujte.
- Vykynuté, třikrát přeložené těsto vyválejte na tloušťku 2 cm a vykrojte z něj kulaté pagáče o průměru asi 5-7 cm.
- Vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte v teple 15 minut kynout.
- Potřete rozšlehaným vejce, posypte kmínem.
- Škvarkové pagáče pečte v troubě rozpálené na 200 °C po dobu 15 minut.
➜ Podrobný recept s fotkami
KROK 1: V hrnku smíchejte sušené droždí, cukr a lžíci mouky. Zalijte asi polovinou odměřeného vlažného mléka a meltičkou prošlehejte, aby ve směsi nebyly hrudky. Nechte asi 10-15 minut stát, dokud drožďový kvásek nevzejde.
KROK 2: Mezitím si umelte škvarky a rozmíchejte je lžící na pastu.
KROK 3: Ze vzešlého kvásku, mouky, zbylého mléka, vejce, soli a sádla vypracujte hladké, nelepivé těsto.
Sama používám kuchyňský robot s hnětacím hákem, nechávám ho pracovat asi 8-10 minut na střední rychlost.
KROK 4: Těsto hned po zadělání rozválejte na zlehka pomoučené ploše na obdélník asi 0,5 cm silný a potřete ho namletými škvarky.
KROK 5: Srolujte jako štrúdl, ten poté natřikrát přeložte.
Níže na obrázku vidíte, jak jsem postupovala já. Těsto jsem srolovala z obou stran doprostřed, a poté složila.
KROK 6: Takto přeložené těsto zabalte do potravinářské folie, položte na talířek a dejte do ledničky na 30 minut kynout.
KROK 7: Po půl hodině těsto vyndejte, poprašte moukou a lehce ho rozválejte. Ne moc natenko a jen ho po povrchu hlaďte, jinak byste jej potrhali a škvarková náplň by se dostala ven. Opět jej natřikát složte, zabalte a dejte na dalších 30 minut do lednice.
KROK 8: Předchozí krok ještě jednou zopakujte. Celkem tedy těsto pokyne 3x30 minut.
KROK 9: Vykynuté, třikrát přeložené těsto vyndejte, na pomoučené ploše rozválejte na tloušťku kolem 2 cm. Vykrojte kolečka, buď vykrajovátkem na cukroví, nebo tenkostěnnou skleničkou. Průměr vykrojeného pagáčku by měl být kolem 5-7 cm.
KROK 10: Škvarkové placky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Přikryjte utěrkou a nechte v teple asi 15 minut kynout.
Mezitím rozpalte troubu na 200 °C (horkovzduch na 180 °C). V misce rozšlehejte vejce.
KROK 11: Vykynuté pagáče potřete vejcem a posypte kmínem. Dejte péct do rozpálené trouby na 15 minut.
➜ Servírování
Škvarkové pagáče chutnají božsky jak teplé, tak vychlazené. Podávejte je jako chuťovku na stůl, k vínu nebo pivu. Můžete je také naplnit nějakou dobrou pomazánkou.
Pokud vám nějaké pagáčky zbydou, překryjte je potravinářskou folií a spotřebujte do tří dnů. Jejich trvanlivost prodloužíte, pokud je uložíte do lednice.
➜ Jak umlet škvarky
Škvarky nejlépe umelete na masovém mlýnku s destičkou s menšími otvory. Ruční i elektrický masomlýnek odvedou stejně dobrou práci, u elektrického mlýnku se méně nadřete.
MŮJ TIP: Mlýnek ihned po semletí škvarků rozeberte a opláchněte. Očistu mlýnku zvládnete za chviličku a ušetříte si tím spoustu času, který byste strávili odstraňováním zaschlých zbytků později (praxe mě velmi rychle naučila :).
Nemáte masomlýnek? Kupte si škvarky už semleté. Pozor! Mleté škvarky nebo škvarková pomazánka může obsahovat sůl. V takovém případě snižte množství soli, které přijde do těsta.
➜ Proč se těsto nechává kynout v lednici?
Obvykle pomalejší kynutí v lednici vede k lepšímu a kvalitnějšímu pečivu. Třeba Francouzi nechávají těsto na svoje veleslavné bagety kynout v chladu přes noc.
Kynutí těsta v lednici má ještě jednu výhodu: škvarky jsou ze své podstaty mastné a v lednici krásně ztuhnout. Při vyvalování těsta se tak nestane, že škvarky vytečou a zapatlají vám váleček a pracovní plochu.
Těsto nezapomeňte překrýt potravinářskou folií. Ta jednak zabraňuje vysychání těsta, druhak přeci jen udržuje určité teplo, které při kynutí vzniká, a těsto tak dobře kyne i v chladných podmínkách.
ČTĚTE TAKÉ: Jak rychle nechat kynout těsto v troubě
➜ Užitečné tipy
- Pokud chcete, můžete povrch pagáčků naříznout nožem do ozdobné mřížky. Dobře také poslouží kovové pasírovací kolečko na brambory – stačí otisknout na povrch placek.
- Díky potření povrchu pagáčů rozšlehaným vejcem povrch nejenom zezlátne, ale získá i křupavou kůrku. Uvnitř však zůstanou krásně nadýchané.
- Slovenský název pro škvarkové pagáče je oškvarkové pagáče.
Další chutné recepty:
- Bramborový bác – slaná buchta z Chodska
- Utopenci – chuťovka k pivu
- Paska – slovenský chléb
Překládané škvarkové pagáče
Suroviny
Kynuté těsto na pagáče:
- 200 g škvarky
- 400 g hladká mouka
- 1 a ½ lžička sušené droždí - nebo 1/2 kostky čerstvého
- 240 ml mléko - vlažné
- špetka cukr - na aktivaci drožďového kvásku
- 40 g sádlo - nebo máslo, změklé
- 1 vejce
- 1 a ½ lžička sůl
Na potření:
- 1 vejce
- 2 lžička kmín - celý
Instrukce
- V hrnku smíchejte sušené droždí, cukr a lžíci mouky. Zalijte asi polovinou odměřeného vlažného mléka a meltičkou prošlehejte. Nechte asi 10-15 minut stát, dokud drožďový kvásek nevzejde.
- Mezitím si umelte škvarky a rozetřete je lžící na pastu.
- Ze vzešlého kvásku, mouky, zbylého mléka, vejce, soli a sádla vypracujte hladké, nelepivé těsto.
- Těsto hned po zadělání rozválejte na zlehka pomoučené ploše na obdélník asi 0,5 cm silný a potřete ho namletými škvarky.
- Srolujte jako štrúdl, ten poté natřikrát přeložte. Takto přeložené těsto zabalte do potravinářské folie, položte na talířek a dejte do ledničky na 30 minut kynout.
- Po půl hodině těsto vyndejte, poprašte moukou a lehce ho rozválejte. Ne moc natenko a jen ho po povrchu hlaďte, jinak byste jej potrhali a škvarková náplň by se dostala ven. Opět jej natřikát složte, zabalte a dejte na dalších 30 minut do lednice.
- Předchozí krok ještě jednou zopakujte. Celkem tedy těsto pokyne 3x30 minut.
- Vykynuté, třikrát přeložené těsto vyndejte, na pomoučené ploše rozválejte na tloušťku kolem 2 cm. Vykrojte kolečka o pr. kolem 5-7 cm.
- Škvarkové placky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Přikryjte utěrkou a nechte v teple asi 15 minut kynout.
- Vykynuté pagáče potřete vejcem a posypte kmínem. Pečte v troubě předehřáté na 200 °C (horkovzduch 180 °C) po dobu 15 minut.
Poznámky
- Vystačí asi na 12-15 pagáčků.
- Vykrojené zbytky těsta vyskládejte na další plech, potřete vejcem, posypte kmínem a upečte. Skrojky chutnají stejně dobře, jako pagáče!
- Škvarky si namelte na masomlýnku. Pokud jej nemáte, kupte si škvarky mleté, nebo použijte škvarkovou pomazánku. Obsahuje-li sůl, snižte o něco množství soli, přidávané do těsta.
- Pokud chcete, můžete povrch pagáčků naříznout nožem do ozdobné mřížky. Dobře také poslouží kovové pasírovací kolečko na brambory – stačí otisknout na povrch placek.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
boris mraz
Jdu nato a uvidim.
Petra Kupská
Dejte pak vědět, jak dopadly!
Dagmar Písaříková
Vyzkoušela jsem spoustu receptů na škvarkové pagáče, ale tento recept je nejlepší!!!! Dodržela jsem postup a vyplatilo se. Nejdřív jsem byla skeptická ke kynutí těsta v chladničce, ale těsto bylo nádherné a dobře se s ním pracovalo. Doufám, že pagáčky budou na zítřejší oslavě všem chutnat. Děkuji za recept!
Petra Kupská
Moc děkuji, Dášo, za tak milý komentář, udělal mi radost! Ano, kynutí těsta v lednici sice trvá déle, ale výsledek stojí za to. Doufám, že se oslava vydařila a pagáče měly úspěch.
Václav
Výborné, jemné, nadýchané, chutné. Chválím tento recept i autorku receptu. Děkuji. Vašek
Petra Kupská
Děkuji, Vašku, za tak milý komentář, udělal jste mi radost! U nás pagáče mizí rychlostí blesku, teď jste mi akorát připomněl, že mám v lednici vyškvařené škvarky. Že bych se pustila do pečení? Petra