V listopadu podle tradice přijíždí svatý Martin na bílém koni, na posvícení se pekla svatomartinská husa, a také sladké pečivo ve tvaru podkovy nebo rohlíčků. Právě svatomartinským podkovám věnuji dnešní recept.
➜ Co jsou svatomartinské podkovy?
Jedná se o pečivo z kynutého těsta pečené na svatého Martina (11. listopad), obvykle plněné makovou náplní, zahnuté do tvaru podkovy. Upečené se sypou moučkovým cukrem.
Když jsem podkovy pekla letos, podařily se mi v poctivé XXL verzi. Měkoučké pečivo jsem přepůlila a na jedné podkově si tak pochutnali dva hladovci. Možná jsem je ani dělit nemusela, soudě dle spokojených reakcí by mým klukům nedělal větší problém sníst celou podkovu najednou!
Můj tip: Zkuste taky opékance, bochánky z kynutého těsta přelité horkým mlékem a sypané máslem. Chutnají fantasticky!
➜ Suroviny
Níže najdete ingredience na martinské podkovy. Pro větší přehlednost jsem je rozdělila zvlášť na ty, které potřebujete na kynuté těsto a na ty, co přijdou do makové náplně.
Na kynuté těsto:
- Hladká mouka
- Žloutky; část bílků si nechte stranou na potření podkov předtím, než půjdou do trouby
- Mléko; polotučné nebo tučné. Mléko by mělo být teplé, aby podpořilo aktivaci droždí.
- Krupicový cukr
- Sušené droždí; případně použijte čerstvé (množství viz dole karta receptu)
- Olej; řepkový nebo slunečnicový, tyto oleje se mi na pečení osvědčily nejlépe
- Sůl; pro chuťový kontrast
- Citronová kůra; čerstvě nastrouhaná. Ideálně z bio citronu nebo citronu s pečlivě omytým povrchem. Strouhám na ručním struhadle na jemných slzičkách. Strouhejte jen vnější žlutou kůru, bílá vrstva bývá hořká.
- Muškátový oříšek; strouhaný. Muškátový oříšek bylo oblíbené koření našich babiček, které jej rády přidávaly při pečení do těsta. Pokud oříšek nemáte, můžete jej vynechat.
Na makovou nádivku:
- Mletý mák; koupený v obchodě. Případně si namelte čerstvě mák na mlýnku před přípravou náplně.
- Krupicový cukr
- Plnotučný jogurt; s obsahem tuku kolem 10 %
- Rum; na ochucení
- Mletá skořice
Dále můžete přidat trochu utlučeného hřebíčku, lžíci švestkových povidel, případně nějakou pikantní marmeládu.
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
➜ Jak udělat martinské podkovy
Příprava kynutého těsta
Kynuté těsto dělám tzv. na záraz, tedy aniž bych nechávala vzejít kvásek. K přípravě využívám kuchyňského robota s upnutými hnětacími háky.
Těsto lze také „vybouchat“ ručně vařečkou v míse, v tom případě počítejte s trochou fyzické námahy, než bude těsto hladké a elastické.
KROK 1/6: Do hnětací mísy nasypte mouku, přidejte teplé mléko, žloutky, cukr, citronovou kůru, muškátový oříšek, sůl a droždí. Krátce prohněťte v mixeru, až se vše nahrubo propojí. Mixuji na stupeň 2-3 asi minutu dvě.
Poté přidejte olej a na střední stupeň nechte těsto hníst 10 minut.
KROK 2/6: Těsto vyndejte pomocí plastové stěrky z hnětací mísy, nahrubo zformujte do bochánku a přemístěte jej do čisté mísy, ve které těsto bude kynout. Lehce poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem.
TIP: Doba kynutí záleží na okolních podmínkách. V teplém prostředí může být za hodinu hotovo, v chladu těsto pokyne klidně tři hodiny. Nebo zkuste těsto rychle nechat nakynout v troubě.
Příprava makové náplně
KROK 3/6: Zatímco těsto kyne, připravte si makovou náplň. V míse smíchejte mletý mák s cukrem a skořicí. Přidejte jogurt, rozinky a rum a promíchejte. Nechte odpočinout, náplň mírně zhoustne.
Recept na tuhle makovou náplň mám od Josefa Maršálka. Vždycky jsem náplň dělala tak, že jsem mletý mák spařila mákem, proto mě zaujalo, že stačí smíchat jej s jogurtem. Náplň vůbec nebyla marná!
Dohotovení podkov
KROK 4/6: Vykynuté těsto vyválejte pokud možno na co nejpravidelnější obdélník. Ten rozdělte shora dolů napůl a napříč na třetiny.
Na každý obdélní naneste na podélnou stranu trochu makové náplně, srolujte tak, aby šev byl dole. Spojte konce tak, aby nemohla vytékat náplň a srolované pečivo ohněte do tvaru podkovy. Takto pokračujte, než připravíte všechny podkovy.
KROK 5/6: Položte na plech vymazaný máslem. Přikryjte čistou utěrkou a nechte v teple dalších 30 minut kynout.
KROK 6/6: Troubu rozehřejte na 180 °C. Podkovy před pečením potřete trochou bílku, který vám zbyl z přípravy těsta. Vykynuté podkovy pečte po dobu 20 minut, dokud povrch nezezlátne.
➜ Servírování
Upečené podkovy stáhněte z plechu a nechte vychladnout, ideálně na mřížce. Jakmile vychladnou, poprašte je moučkovým cukrem a užijte si je s šálkem dobré kávy nebo čaje.
➜ Užitečné tipy
- Z množství uvedeného v kartě receptu připravíte 6 velkých podkov. Pokud chcete menší, rozdělte vyválené těsto na 8 obdélníků.
- Makovou náplň po umíchání nechte stát při pokojové teplotě. Na kynuté těsto by neměla přijít horká nebo naopak studená náplň.
- Makovou náplň můžete na obdélník těsta také natřít. Na řezu pak bude mít upečená podkovat hezký vzor, podobně, jako byste pekli makový závin.
Zkuste také tenhle fantastický pražský koláč se skořicovou posypkou!
Více receptů s mákem:
Svatomartinské podkovy plněné mákem
Suroviny
Kynuté těsto:
- 400 g hladká mouka
- 240 ml mléko - teplé
- 50 g krupicový cukr
- 2 lžička sušené droždí - nebo 1/2 kostky čerstvého
- 2 ks žloutek - trochu bílku nechte na potření
- 1 lžíce citronová kůra - čerstvě nastrouhaná
- 1 lžička muškátový oříšek - strouhaný (volitelně)
- 3 lžíce olej - řepkový nebo slunečnicový
- ½ lžička sůl
Maková nádivka:
- 150 g mletý mák
- 250 ml smetanový jogurt - bílý
- 70 g rozinky
- 120 g krupicový cukr
- 2 lžíce rum
- ¼ lžička mletá skořice
Ostatní:
- moučkový cukr - na posypání
Instrukce
- Do hnětací mísy nasypte mouku, přidejte teplé mléko, žloutky, cukr, citronovou kůru, muškátový oříšek, sůl a droždí. Krátce prohněťte v mixeru, až se vše nahrubo propojí. Poté přidejte olej a na střední stupeň nechte těsto hníst 10 minut.
- Těsto vyndejte pomocí plastové stěrky z hnětací mísy, nahrubo zformujte do bochánku a přemístěte jej do čisté mísy, ve které těsto bude kynout. Lehce poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou a nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem.
- Zatímco těsto kyne, připravte si makovou náplň. V míse smíchejte mletý mák s cukrem a skořicí. Přidejte jogurt, rozinky a rum a promíchejte. Nechte odpočinout, náplň mírně zhoustne.
- Vykynuté těsto vyválejte pokud možno na co nejpravidelnější obdélník. Ten rozdělte shora dolů napůl a napříč na třetiny.
- Na každý obdélník naneste na podélnou stranu trochu makové náplně, srolujte tak, aby šev byl dole. Spojte konce tak, aby nemohla vytékat náplň a srolované pečivo ohněte do tvaru podkovy. Takto pokračujte, než připravíte všechny podkovy.
- Položte na plech vymazaný máslem. Přikryjte čistou utěrkou a nechte v teple dalších 30 minut kynout.
- Troubu rozehřejte na 180 °C. Podkovy před pečením potřete trochou bílku, který vám zbyl z přípravy těsta. Vykynuté podkovy pečte po dobu 20 minut, dokud povrch nezezlátne.
Poznámky
- Z množství uvedeného v kartě receptu připravíte 6 velkých podkov. Pokud chcete menší, rozdělte vyválené těsto na 8 obdélníků.
- Kynuté těsto dělám tzv. na záraz, tedy aniž bych nechávala vzejít kvásek.
- K přípravě těsta využívám kuchyňského robota s upnutými hnětacími háky. Těsto lze také „vybouchat“ ručně vařečkou v míse, v tom případě počítejte s trochou fyzické námahy, než bude těsto hladké a elastické.
- Makovou náplň po umíchání nechte stát při pokojové teplotě. Na kynuté těsto by neměla přijít horká nebo naopak studená náplň.
- Makovou náplň můžete na obdélník těsta také natřít. Na řezu pak bude mít upečená podkovat hezký vzor, podobně, jako byste pekli makový závin.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu