Luxusní podzimní recept? Tady je! Kynuté koláče se švestkami a máslovou drobenkou, které se jen rozplynou na jazyku.
Tyhle kynuté koláče dělávám vždy na sklonku léta, kdy jsou na trhu k dostání české švestky. Koláče jsou větší než do dlaně, mají průměr kolem 15-17 centimetrů. Připravuju je ze sušeného droždí tzv. na záraz – nenechávám předem vzejít drožďový kvásek, ale droždí sypu při přípravě těsta přímo k surovinám.
K přípravě doporučuji kuchyňského robota s hnětacím hákem. Těsto je měkčí a na ruce by mohlo dost lepit. Koláče jsou úžasně nadýchané a měkoučké, a zrovna tak vydrží i druhý den. Pokud je tedy nesníte!
MŮJ TIP: Máte nadbytek švestek a přemýšlíte, co s nimi? Zkuste švestkový koláč na plech!
➜ Suroviny
Na kynuté švestkové koláče potřebujete:
Kynuté těsto:
- Hladká mouka
- Sušené droždí; případně čerstvé
- Mléko; vlažné až mírně teplé
- Vejce; žloutky do těsta, bílky na potření koláčů. Žloutky by měly mít pokojovou teplotu.
- Máslo; povolené. Pokud máslo zapomenete vyndat včas z lednice, dejte ho na půl minuty do mikrovlnky.
- Krupicový cukr
- Citronová kůra; čerstvě nastrouhaná žlutá část z citronu, pro lepší aroma
- Sůl; pro chuťový kontrast
Drobenka:
- Hladká mouka, máslo povolené při pokojové teplotě, krupicový cukr
Více tipů najdete v samostatném článku na téma máslová drobenka.
Dále potřebujete:
- Švestky; čerstvé. Takové, které jdou dobře od pecky. Koláče jsem nezkoušela s mraženými švestkami. Jestliže máte v mražáku zásobu švestek a chcete je na koláč použít, předem je řádně roztajte. Kompotované švestky zase nechte odkapat.
- Krupicový cukr; k doslazení švestek na koláčích v případě, že jsou švestky kyselejší
- Bílky; na potření okrajů koláčů. Bílky vám zbydou z přípravy kynutého těsta.
✅ Přesné množství ingrediencí najdete na konci článku v kartě receptu, kterou si také můžete vytisknout.
➜ Jak udělat švestkové koláče
KROK 1: Začneme přípravou kynutého těsta v kuchyňském robotu. Do hnětací mísy vsypte mouku, cukr, přidejte žloutky, strouhanou citronovou kůru, sušené droždí. Přilijte vlažné mléko.
KROK 2: Suroviny hněťte v robotu po dobou dvou minut, než se vše zhruba propojí. Poté přidejte máslo a sůl. Těsto hněťte na střední až vyšší stupeň (hnětu na stupni 3-4 z pěti) po dobu 10 minut.
Buďte trpěliví, těsto opravdu potřebuje dokonale vypracovat, bude pak krásně elastické.
KROK 3: Pomocí plastové škrabky těsto vyndejte z mísy na pomoučený pracovní vál. Jedenkrát obraťte, až je mouka na obou stranách těsta. Těsto vytáhněte do stran a přehněte jako knihu. Opakujte dvakrát. Nakonec vytáhněte z boků cípy těsta a přeložte je na prostředek, asi jako byste zavírali ovocný knedlík.
KROK 4: Takto připravené těsto položte švem dolů do mísy, povrch mírně poprašte moukou, překryjte čistou utěrkou a nechte v teple kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem. Trvá to asi hodinu až hodinu a půl, v závislosti na okolních podmínkách.
TIP: Přečtěte si, jak nechat rychle vykynout těsto v troubě.
KROK 5: Vykynuté těsto vyklopte na pomoučený vál a rozdělte na šest stejně velkých dílů – klidně je odvažte, máte-li po ruce váhu. Každý dílek tzv. přetužte. Z boku vytáhněte cípy a přehněte je doprostřed podobně, jako jste to dělali s těstem po vyndání z hnětací mísy.
Uprostřed cípy stiskněte k sobě a bochánek položte švem dolů na plech vyložený pečicím papírem. Koláče pak budou mít krásný, pravidelný kulatý tvar. Přikryjte utěrkou a nechte asi 20 minut kynout.
TIP: Koláče mají v průměru kolem 15-17 cm. Na klasický pečicí plech jsem dala tři bochánky dostatečně od sebe. Po vykynutí se zplošťují, při pečení nabydou. Tři koláče na plech vyjdou tak akorát.
KROK 6: Než bochánky nakynou, připravte si drobenku z másla, mouky a cukru. Dále omyjte švestky, osušte je a vypeckujte. Pokud jsou švestky velké, nakrájejte je na čtvrtinky.
KROK 7: Vhodnou nádobu s plochým dnem (např. půllitr nebo větší plecháček) obalte čistou utěrkou a tu omočte v trošce mouky. Z každého vykynutého bochánku vytlačte koláče. Nejprve tlakem na prostřední část, poté dotvarujte okraje koláče.
Okraje koláče už můžete dotvarovat nádobou bez utěrky, jen ji vždy trochu omočte v mouce, aby se dno nelepilo k vytlačenému koláči.
KROK 8: Okraje tlačených koláčů potřete bílky, které vám zbyly ze zadělávání těsta.
KROK 9: Na připravené koláče vyskládejte švestky řeznou stranou nahoru. Pokud jsou švestky kyselejší, posypte je lžičkou cukru. Nakonec na povrch koláčů dejte drobenku.
KROK 10: Kynuté švestkové koláče pečte v troubě předehřáté na 190 °C (horní a dolní ohřev) po dobu 25 minut.
➜ Servírování
Švestkové koláče se tradičně objevovaly na stole na sklonku léta a začátkem podzimu v době hodů. V tomto čase také vrcholí sezóna švestek.
Nejlépe chutnají ten samý den, co se upečou. Pokud však dobře zpracujete těsto a dopřejete mu dostatek času pro nakynutí, jsou koláče měkoučké i druhý, nebo dokonce třetí den – pokud je tedy nestihnete dříve sníst.
➜ Jakou stranou dávat švestky na koláč?
Čerstvé švestky i jiné peckovité ovoce se na koláč obvykle dává řeznou stranou nahoru. Těsto pod ovocem tak nebude „blátivé“ vlivem uvolněné šťávy, kterou ovoce pustí při pečení. Naopak, část nadbytečné šťávy má šanci se během pečení odpařit.
Dávat švestky na koláč řeznou stranou nahoru mě učila babička, a ta byla panečku kuchařka! Já se její rady držím a ráda ji doporučím i vám.
➜ Užitečné tipy
- Při potírání okrajů koláče spotřebujete asi necelý bílek. Pokud si bílky ukládáte do lednice pro další pečení, z bílků si na mašlování koláčů odeberte jen část.
- Koláče, které zbydou, překryjte čistou utěrkou. Případně je můžete dát do igelitového sáčku a uložit do chladu do lednice.
- Švestky vypeckovávám tak, že je malým ostrým nožíkem obříznu zhora dolů, kolem dokola. Obě nařízlé půlky švestky vezmu do rukou a opatrným otáčením (jednu půlku k sobě, druhou od sebe) je oddělím od sebe, a tím i od pecky.
Další recepty z kynutého těsta:
- Kynutý ořechový závin
- Kynutá bábovka s makovou náplní
- Kynuté knedlíky s borůvkami
- Dukátové buchtičky s krémem
Kynuté švestkové koláče s drobenkou
Suroviny
Kynuté těsto:
- 400 g hladká mouka
- 160 ml mléko - vlažné až teplé
- 2 žloutek
- 2 lžička sušené droždí - nebo 1/2 kostky čerstvého
- 70 g krupicový cukr
- ½ lžíce citronová kůra - čerstvě nastrouhaná
- 60 g máslo - rozměklé
- ¼ lžička sůl
Drobenka:
- 40 g máslo
- 50 g krupicový cukr
- 40 g hladká mouka
Švestky:
- 1,25 kg čerstvé švestky
- 6 lžička cukr - v případě kyselejších švestek
Na potření:
- 1 bílek
Instrukce
- Začněte přípravou kynutého těsta v kuchyňském robotu. Do hnětací mísy vsypte mouku, cukr, přidejte žloutky, strouhanou citronovou kůru, sušené droždí. Přilijte vlažné mléko.
- Suroviny hněťte v robotu po dobou dvou minut, než se vše zhruba propojí. Poté přidejte máslo a sůl. Těsto hněťte na střední až vyšší stupeň (hnětu na stupni 3-4 z pěti) po dobu 10 minut.
- Pomocí plastové škrabky těsto vyndejte z mísy na pomoučený pracovní vál. Jedenkrát obraťte, až je mouka na obou stranách těsta. Těsto vytáhněte do stran a přehněte jako knihu. Opakujte dvakrát. Nakonec vytáhněte z boků cípy těsta a přeložte je na prostředek, asi jako byste zavírali ovocný knedlík.
- Takto připravené těsto položte švem dolů do mísy, povrch mírně poprašte moukou, překryjte čistou utěrkou a nechte v teple kynout, dokud těsto nezdvojnásobí objem. Trvá to asi hodinu až hodinu a půl, v závislosti na okolních podmínkách.
- Vykynuté těsto vyklopte na pomoučený vál a rozdělte na šest stejně velkých dílů – klidně je odvažte, máte-li po ruce váhu. Každý dílek tzv. přetužte. Z boku vytáhněte cípy a přehněte je doprostřed podobně, jako jste to dělali s těstem po vyndání z hnětací mísy.
- Uprostřed cípy stiskněte k sobě a bochánek položte švem dolů na plech vyložený pečicím papírem. Přikryjte utěrkou a nechte asi 20 minut kynout. Na velký plech dejte 3 bochánky - po zploštění a upečení je to tak akorát.
- Než bochánky nakynou, připravte si drobenku z másla, mouky a cukru. Dále omyjte švestky, osušte je a vypeckujte. Pokud jsou švestky velké, nakrájejte je na čtvrtinky.
- Vhodnou nádobu s plochým dnem (např. půllitr nebo větší plecháček) obalte čistou utěrkou a tu omočte v trošce mouky. Z vykynutého bochánku vytlačte koláče. Nejprve tlakem na prostřední část, poté dotvarujte okraje koláče.
- Okraje koláče už můžete dotvarovat nádobou bez utěrky, jen ji vždy trochu omočte v mouce, aby se dno nelepilo k vytlačenému koláči.
- Okraje tlačených koláčů potřete bílky, které vám zbyly ze zadělávání těsta.
- Na připravené koláče vyskládejte švestky řeznou stranou nahoru. Pokud jsou švestky kyselejší, posypte je lžičkou cukru. Nakonec na povrch koláčů dejte drobenku.
- Kynuté švestkové koláče pečte v troubě předehřáté na 190 °C (horní a dolní ohřev) po dobu 25 minut.
Poznámky
- Vystačí na 6 větších koláčů o pr. 15-17 cm.
- Recept vhodný pro kuchyňský robot s upnutým hnětacím hákem.
- Švestky na koláč pokládejte řeznou stranou nahoru.
- TIP: Švestkové koláče nejlépe chutnají ten samý den, co se upečou. Pokud však dobře zpracujete těsto a dopřejete mu dostatek času pro nakynutí, jsou měkoučké i druhý, nebo dokonce třetí den – pokud je tedy nestihnete dříve sníst.
Nutriční hodnoty
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu