Zásobu strouhanky má doma každý domácí kuchař. Potřebujeme ji na cokoliv v trojobalu, ať už je to smažený řízek, květák nebo žampiony. Nejsnadnější je sáhnout po kupované strouhance, ale ještě lepší je namlít si domácí strouhanku. Jak na to poradím v dnešním článku.
Domácí strouhanka se připravuje ze sušeného bílého pečiva; skvělé jsou housky, rohlíky, kus bagety nebo veky, kterou nestihneme upotřebit. Do strouhanky nepřidávám chléb ani celozrnné pečivo s vysokým obsahem semínek.
Způsobů, jak strouhanku ze sušeného pečiva je více. Nejsnadnější způsob je použít ruční mlýnek s kovovým bubínkem opatřeným jemnými strouhacími slzičkami.
Takový mlýnek používám nejenom na mletí strouhanky, ale také ke strouhání ořechů (hodí se zejména při pečení vánočního cukroví), případně na strouhání většího množství sýra.
MŮJ TIP: Strouhanka se nehodí jen na přípravu slaných jídel, mrkněte na tyhle šišky se strouhankou smaženou na sladko (jídlo dětství, které chutná fantasticky!)
➜ Ingredience
Na domácí strouhanku potřebujete:
- Sušené bílé pečivo; housky, veka, rohlíky, bageta
➜ Postup
KROK 1: Den dva staré, zbylé pečivo nalámejte na kusy, které se vejdou do mlýnku na strouhanku. Pečivo rozložte na plech, do pekáčku, přikryjte čistou utěrkou a na suchém místě nechte proschnout.
KROK 2: Dobře usušené pečivo namelte na ručním mlýnku na strouhanku.
KROK 3: Ihned použijte k přípravě jídla. Zbylou strouhanku vhodně uskladněte.
➜ Skladování
Strouhanku skladujte ve vzduchotěsné nádobě tak, aby k ní neměl přístup vzduch. Navlhlá strouhanka snadno plesniví.
POZOR: strouhanka také chutná potravinovým molům, proto je vhodná nádoba se šroubovacím víčkem, případně neprodyšný sáček, uzavřený sponou/klipem.
➜ Jak dlouho strouhanka vydrží?
Strouhanka skladovaná ve vzduchotěsné nádobě vydrží minimálně měsíc. Podmínkou je, že je připravená z dobře usušeného pečiva a neobsahuje zbytky vlhkosti.
Její trvanlivost prodloužíte tím, že ji po namletí necháte rozprostřenou na plechu v troubě vyhřáté na 120 °C asi 20 minut ještě více proschnout.
Pokud je po otevření nádoby strouhanka cítit (řekněme zatuchle, jakoby po hnilobě), už ji nepoužívejte a vyhoďte ji. Taková strouhanka vám zkazí jídlo, které byste v ní obalili nebo do kterého byste ji přidali.
Další způsoby, jak přeměnit sušené pečivo na strouhanku:
- Food processor neboli elektrický sekáček. Sušené pečivo je třeba předem nalámat a po částech namlet.
- Nalámané sušené pečivo umístěte do pevného sáčku a opatrně rozdrťte údery dřevěného válečku nebo paličky na maso.
- Pečivo nastrouhejte na struhadle. Pozor na prsty!
➜ Užitečné tipy
- Pečivo na strouhanku nikdy nesušte v plastikovém / mikrovlnném sáčku! Ty drží vlhkost a pečivo vám spíš shnije, než uschne.
- Pokud není pečivo dostatečně suché, zejména vnitřní střídka, dejte ho ještě před mletím dosušit do vyhřáté trouby.
- Strouhanku, kterou uskladňujete, neochucujte. Pokud ji chcete při přípravě jídla ozvláštnit například kořením, udělejte to až těsně před použitím.
Recepty se strouhankou:
Domácí strouhanka z bílého pečiva
Suroviny
- bílé pečivo - dostatečně usušené
Instrukce
- Den dva staré, zbylé pečivo nalámejte na kusy, které se vejdou do mlýnku na strouhanku. Pečivo rozložte na plech, do pekáčku; přikryjte čistou utěrkou a na suchém místě nechte proschnout.
- Dobře usušené pečivo namelte na ručním mlýnku na strouhanku.
- Ihned použijte k přípravě jídla. Zbylou strouhanku vhodně uskladněte.
Poznámky
- SKLADOVÁNÍ: Strouhanku skladujte ve vzduchotěsné nádobě tak, aby k ní neměl přístup vzduch. Navlhlá strouhanka snadno plesniví.
- TRVANLIVOST: Strouhanka skladovaná ve vzduchotěsné nádobě vydrží minimálně měsíc. Podmínkou je, že je připravená z dobře usušeného pečiva a neobsahuje zbytky vlhkosti.
- Trvanlivost strouhanky prodloužíte tím, že ji po namletí necháte rozprostřenou na plechu v troubě vyhřáté na 120 °C asi 20 minut ještě více proschnout.
- Pokud je po otevření nádoby strouhanka cítit (řekněme zatuchle, jakoby po hnilobě), už ji nepoužívejte a vyhoďte ji. Taková strouhanka vám zkazí jídlo, které byste v ní obalili nebo do kterého byste ji přidali.
Orientační hodnoty na 1 porci
O nutričních hodnotách
Prostor pro vaši zpětnou vazbu